ABB TRUTNOVSKÝ PŮLMARATON 2019

13.06.2019

Tradičně druhou červnovou sobotu se konal v městském parku v areálu na Paradráze již 6. ročník běžeckého závodu pro děti i dospělé. Díky spolupráci mnoha subjektů se opět připravil pěkný závodní i doprovodný program. Pořádající Kasper - Swix Team děkuje za podporu v pořádání závodu městu Trutnov a Královéhradeckému kraji, provozovateli nové moderní dřevěné budovy Olfin Car Ski Teamu za pronajmutí, Lesům a parkům za přípravu areálu. Generálním partnerem závodu je firma ABB, která každoročně obohacuje startovní pole svými zaměstnanci. Ti závodí v rámci Memoriálu Tomáše Dutky a sportovním zápolením tak vzpomínají na svého tragicky zesnulého kolegu. Firma ABB měla ještě dvě nepřehlédnutelné postavy na závodě: kromě ředitelky trutnovské pobočky Markéty Pechové, která doběhla 4. na trati 10 km, to byl multifunkční průmyslový robot ABB - IRB 120, který svou extrémní rychlostí a přesností patří mezi špičku mezi srovnatelnými roboty. Ve verzi FlexBeer točil pro všechny návštěvníky zdarma kofolu. Závod by se jen těžko organizoval bez podpory významných regionálních společností Kasper s.r.o, Autostyl a partnerů Swix, Enervit a Tesco Trutnov.

O rozcvičení dětí, které šly na řadu v časovém harmonogramu nejdříve, se postaral zábavný program Vosa jede. Součástí dětské zábavy bylo i malování na obličej, proto to v cíli chvilkami vypadalo jako v ZOO - všude roztomilé kočičky, pejsci a další postavičky. U dětských tratí se nevyhlašuje pořadí, protože pořadatelé chtějí každému závodníkovi dopřát pocit vítězství. A z prostoru cíle si všichni sportovci z tratí 100 m, 400 m, 800 m a 1600 m odnášejí plnou náruč cen: medaili, cyklolahev s logem závodu, pitíčko CapriSun, poukázku na zmrzlinu Hollandia a balení Energit hroznový cukr. Díky podpoře partnerů startují všechny děti zdarma.

S pravým polednem odstartoval starosta Trutnova Ivan Adamec hlavní závod. Na trať půlmaratonu se postavilo přes šedesát borců, mezi nimi i obhájce vítězství Pavel Brýdl (Salomon/Suunto). Ten hned v 1. kole utvořil nejrychlejší dvojici s Petrem Jeřábkem (ABB PGHV Brno Slatina) a bylo jasné, že se vítězem stane jeden z nich. O vítězství ve druhé polovině trati rozhodl opět Pavel Brýdl a zvítězil v čase 01:20:54.4. K radosti pořádajícího Kasper - Swix Teamu doběhl na celkovém 4. místě Aleš Zlámal. Obdiv zaslouží všech šestnáct startujících žen, zatím nejvíce v historii našeho závodu. Nejlépe si s členitou tratí poradila Dagmar Fišerová (Spartak Vrchlabí Smola konstrukce, čas 01:35:02.6). Následně odstartovala trať na 10 km a jako poslední vyběhli závodníci na pět kilometrů. Vítězem desítky se stal trutnovský atlet Robert Hurdálek (čas 39:15.0), který zná pocit vítězství i např. z maratonské vzdálenosti při závodě NaHoruRun. Nejrychlejší ženou se stala Lenka Ungerová (Eleven Run Team, čas 46:58.1), po pěti kilometrech se první v cíli objevili mladík Matyáš Buryšek (Olfin Car Ski Team Trutnov, čas 21:46.5) a trutnovská Tereza Fišerová (čas 23:46.6). Do programu byla zařazena kategorie nordic walking, která mezi veřejností narůstá na oblibě. V teplém počasí bylo důležité se správně občerstvovat a proto děkujeme za podporu i společnosti Tesco, která vybavila občerstvovací stanice dostatkem tekutin, ovoce a sladkým pečivem.

Závodem provázela moderátorka Hitrádia Černá hora Martina Adamů a sportovní znalec Luboš Toman. Oba se snažili všechny závodníky na trati společně s ostatními diváky povzbuzovat, a tak docházelo k častým sprinterským soubojům v cílové rovince. Naopak moderátoři nemuseli diváky příliš vybízet k návštěvě Fotokoutku Miloše Šálka, o odnesení si památeční fotografie byl velký zájem a stejně tak i Sladký Tečky hlásily vyprodané své výborné hotdogy a po sladkůstkách se také zaprášilo. Kdo preferuje alkoholickou verzi iontového nápoje, ten si přišel na své při popíjení Trautenberka. Komu bylo v parném dni příliš teplo, mohl nakoupit novou letní kolekci ve stánku Baterca.

Na příští ročník se budeme snažit zase přichystat nějaké novinky a věříme, že nám závodníci zachovají přízeň. Tak zase za rok, při šťastné sedmičce, na viděnou!